logo

Ecuador lägger till 15 % skatt på sportvadslagningstransaktioner

Publicerad på:26.03.2025
Ethan Moore
Publicerad av:Ethan Moore
Ecuador lägger till 15 % skatt på sportvadslagningstransaktioner image

Ecuadors president, Guillermo Lasso, har föreslagit ett "impopulärt" skattereformprogram. Presidenten siktar på att införa en ny sportvadslagningsavgift som syftar till att stärka det sydamerikanska landets ekonomiska återupplivningsplaner. Förslaget är utarbetat av president Lasso själv och är en del av den större "pressande ekonomiska strävan" och kommer att presenteras för Ecuadors nationella kongress. När den väl har presenterats ger landets konstitution lagstiftarna upp till 30 dagar på sig att granska den.

Det bör noteras att regeringen försöker omvandla Ecuadors nuvarande skattesystem genom att införa en "point-of charge"-avgift på alla onlinetransaktioner, särskilt inriktning sportspel, som har blivit allt populärare i landet på senare tid. Det nya skatteförslaget kommer att gälla för alla utländska och lokala operatörer av sportspel om kongressen godkänner det.

I det nya förslaget måste sportvadhållningsoperatörer betala en avgift på 15 % på sin totala inkomst. Dessutom måste ecuadorianare som spelar på sport på offshore-plattformar betala 15 % skatt på deras totala insatsbelopp, som dras av vid transaktionstillfället.

Som om det inte är nog så föreslår regeringen i Ecuador en 15 % källskatt på alla spelarvinster. Detta bevisar regeringens åtagande att säkerställa fullständig skatteefterlevnad i den snabbt växande industrin.

Med betoning på Internal Revenue Service

Skattereformerna är en del av Ecuadors bredare strategi för att kontrollera den blomstrande sportspelbranschen. Man tror att denna reform är ett svar på de många sportspelsajter som verkar i landet utan lokal närvaro.

Lasso framhöll att Internal Revenue Service (SRI) hade upptäckt minst 23 spelwebbplatser som för närvarande är verksamma i Ecuador. Intäktssamlaren tillade att dessa plattformar måste betala mervärdesskatt (moms).

Även om den föreslagna skattereformen är tänkt att ge vissa fördelar, har kritiker påpekat några nackdelar med att anta den. Lassos förslag förväntas gynna nästan 340 000 skattebetalare. Reformerna kan dock orsaka en avsevärd minskning av Ecuadors skatteintäkter, med en beräknad förlust på 195 miljoner dollar.

Men det är inte bara dåliga nyheter för skattebetalarna. Lasso-reformerna kommer att erbjuda dem en välbehövlig skattelättnad genom att dra av $15 000 från deras totala utgifter. Men detta beror på antalet anhöriga. I gengäld sänker detta deras inkomstskatt avsevärt.

President Lasso måste arbeta hårt för att få lagstiftarna att godkänna de nya förslagen. Presidenten står inför ett laddat politiskt klimat på grund av det pågående rättsfallet för påstådd förskingring av ett avtal om oljeleveranser. Han har häftigt tillbakavisat dessa påståenden. Lasso har sedan dess upplöste nationalförsamlingen på grund av försök att ställa honom inför rätta. Detta borde skrinlägga de ambitiösa skatteplanerna under tiden.

Relaterade nyheter

Visa mer
Ethan Moore
Ethan Moore
Författaren
Ethan "BetMaster" Moore, född mitt i Londons pulserande energi, kombinerar ett skarpt analytiskt sinne med sportens spänning. Som huvudskribent för BettingRanker erbjuder han en unik blandning av statistik, strategier och berättelser, vilket gör sportspelsvärlden både tillgänglig och spännande.Fler inlägg av författare